Technical Program

Overview

DAY 1 (Oct 30)

Keynote, Invited talks, Technical oral/poster sessions

DAY 2 (Oct. 31)

Keynote, Invited talks andTechnical oral sessions and Lab tour. (Smart City Innovation Centre@Sa-phan-hin Phuket, PSU), banquet

DAY 3 (Nov. 1) & DAY 4 (Nov. 2)


TimeTable (tentative)

DAY 1 (Oct 30)

Time Location
10:00 – 10:10 Opening [Slide] ROOM A
10:10 – 11:00 Keynote I
Chair: Nattha JindapetchApinetr Unakul:
“Transforming Thailand Electronics Design Industry Through Undergraduate Design Challenge Program”
ROOM A
11:10 – 11:35 Invited Talk I
Chair: Takeshi OhkawaTomoya Kitani:
“Intelligent Transport Systems of Motorcycles with Coming Precise Positioning System”
ROOM A
11:35 – 12:00 Invited Talk II
Chair: Nattha JindapetchKosin Chamnongthai:
“Thermal-Image-Based Categorization and Measurement; Case-Study on Vehicle Categorization and Food Calorie Measurement”
ROOM A
12:00 – 13:00 Lunch break
13:00 – 14:30 Technical Oral Sessions I ROOM B/C
14:30 – 15:00 Break
15:00 – 16:00 Technical Poster Session ROOM D

DAY 2 (Oct. 31)

Time Location
9:00 – 9:50 Keynote II
Chair: Harumi WatanabeTakao Futagami:
“How to incubate embedded/IoT engineers with modeling methods”
ROOM A
10:00 – 10:25 Invited Talk III
Chair: Midori SugayaShin Nakajima:
“Formal Analysis of Causal Loop Diagrams”
ROOM A
10:25 – 11:00 Break
11:00 – 12:30 Technical Oral Sessions II ROOM A/B/C
12:30 – 13:30 Lunch break
13:30 – 14:00 Move to Smart City Innovation Centre@Sa-phan-hin Phuket, PSU
14:00 – 16:00 Lab. Tour – Smart City Innovation Centre@Sa-phan-hin Phuket, PSU
18:00 – 20:00 Banquet  T.B.A

Details of Technical Sessions

Technical Oral Sessions I

Day 1 (Oct 30) 13:00-14:30

Session I-B: Robot Systems

Location: Room B
Chair: Kenji Hisazumi

13:00 – 13:25 Regular Paper
Apidet Booranawong, Kiattisak Sengchuai and Nattha Jindapetch:
“Enhancement of RSSI-based Localization using an Extended Weighted Centroid Method with Virtual Reference Node Information”
13:25 – 13:50 Regular Paper
Riho Kagawa, Nobuto Matsuhira, Yuriko Someya, Reiji Yoshida and Midori Sugaya:
“Affect Evaluation of Biological Information Approached by a Nursing/care Robot”
13:50 – 14:15 Regular Paper
Yuichiro Tanaka and Hakaru Tamukoh:
“Application of digital hardware of deep self-organizing map network”
14:15 – 14:25 WIP Paper
Wannadear Nawae and Kittikun Thongpull:
“Design and development of robotic arm using BLDC motor with sensorless control”

Session I-C: Operating Systems and Networks

Location: Room C
Chair: Nobuhiro Ohe

13:00 – 13:25 Regular Paper
Amr Ashmawy and Kiyofumi Tanaka:
“Reinforcing Total Bandwidth Server with Multivalued WCET”
13:25 – 13:50 Regular Paper
Satoru Nakayama, Miyuki Nakano, Liu Yifan and Midori Sugaya:
“Dyas : Lightweight Network Bandwidth Guarantee with Linux Kernel Socket Buffer Control to Robot Service”
13:50 – 14:00 WIP Paper
Jerawat Sopajarn, Apidet Booranawong, Pakpoom Hoyingcharoen and Nattha Jindapetch:
“A Study of Vehicle Speed Effects on 802.11p Communication”
14:00 – 14:10 Short Paper
Ryo Okabe and Masakatsu Toyama:
“Evaluation of Ext4 Write Latency for Real Time Systems”
14:10 – 14:20 Extended Abstract of ESS
Tetsuo Miyauchi and Kiyofumi Tanaka:
“Overview of An Adaptive Approach for Implementing RTOS in Hardware”

Technical Oral Sessions II

Day 2 (Oct 31) 11:00-12:30

Session II-A: Power-Aware and Wearable Computing

Location: Room A
Chair: Kiyofumi Tanaka

11:00 – 11:25 Regular Paper
Kentaro Matsui, Hideki Takase, Kazuyoshi Takagi and Naofumi Takagi:
“Core State Aware Slack Gathering Scheduling for Embedded Real-Time Systems”
11:25 – 11:50 Regular Paper
Taiki Yano, Hideki Takase, Kazuyoshi Takagi and Naofumi Takagi:
“A motion planning method for mobile robot considering rotational motion in area coverage task”
11:50 – 12:00 WIP Paper
Hiroshi Nakahara and Kittikhun Thongpull:
“Design and Analysis of Non-Invasive Capacitive Coupling Voltage Sensor”
12:00 – 12:10 Short Paper
Toshiyuki Kantake and Midori Sugaya:
“Power consumption reduction method by classifying individual differences using machine learning”
12:10 – 12:20 WIP Paper
Thein Gi Kyaw, Anant Choksuriwong and Nikom Suvonvorn:
“Soft Fall Detection using Multi-sensors”

Session II-B: ROS and Robotics

Location: Room B
Chair: Masafumi Miwa

11:00 – 11:25 Regular Paper
Yuta Saeki, Ikuta Tanigawa, Kenji Hisazumi and Akira Fukuda:
“ContextROS: A Context-Oriented Framework for the Robot Operating System”
11:25 – 11:50 Regular Paper
Yifan Liu and Midori Sugaya:
“A Server Select Method for distributed robotic system based on ROS”
11:50 – 12:00 WIP Paper
May Thu, Nikom Suvonvorn and Montri Karnjanadecha:
“Pedestrian Detection using Linear SVM Classifier with HOG Features”
12:00 – 12:10 Extended Abstract of ESS
Kenta Arai, Takeshi Ohkawa, Kanemitsu Ootsu and Takashi Yokota:
“Proposal of Publish/Subscribe Communication Framework for Circuit Components on FPGA”
12:10 – 12:20 WIP Paper
Anwar Rajawana, Paramin Neranon, Kittikhun Thongpull and Pornchai Phukpattaranont:
“PI Position-based Force Control for Robotic Grasping of Compliance objects”

Session II-C: Model and Data for IoT

Location: Room C
Chair: Apidet Booranawong

11:00 – 11:10 WIP Paper
Saowanee Ruangniam and Nikom Suvonvorn:
“Abnormal activity detection by using Transition Matrix Model (TTM)”
11:10 – 11:20 WIP Paper
Nang Thinnthinn and Nikom Suvonvorn:
“Suitable Meta Data Format for Myanmar Herbal Knowledge Representation”
11:20 – 11:30 WIP Paper
Methawat Kunapipat, Paramin Neranon, Kittikhun Thongpull and Pornchai Phukpattaranont:
“EMG data recording system”
11:30 – 11:40 WIP Paper
Bukhoree Sahoh and Anant Choksuriwong:
“Towards Automatic Emergency Information Extraction for Social Big Data”
11:40 – 11:50 WIP Paper
Ikuta Tanigawa, Kenji Hisazumi, Nobuhiko Ogura, Midori Sugaya, Harumi Watanabe and Akira Fukuda:
“RTCOP: Context-Oriented Programming Framework for Applying to Embedded Software based on C++”
11:50 – 12:00 WIP Paper
Panadda Solod, Kiattisak Sengchuai, Apidet Booranawong, Pakpoom Hoyingcharoen, Surachate Chumpol, Masami Ikura and Nattha Jindapetch:
“Model Based Design Approach for Road Lane Tracking”
12:00 -12:10 Extended Abstract of ESS
Kotaro Mogi and Harumi Watanabe:
“Experimental Framework for Finding out Environment on Context-Oriented Programming”

Technical Poster Session

Day 1 (Oct 30) 16:30-17:30
Location: Room D

  • Tadao Yago, Mao Inoue, Junji Tsuda and Makoto Imamura:
    “Factory Work Process Segmentation Using Acceleration Sensor”
  • Mariya Kawamura, Mikiko Sato, Takeshi Ohkawa and Harumi Watanabe:
    “Requirements for Dynamic Partial Reconfiguration of R-CORP”
  • Ryo Okabe and Masakatsu Toyama:
    “Evaluation of Ext4 Write Latency for Real Time Systems”
  • Tetsuo Miyauchi and Kiyofumi Tanaka:
    “Overview of An Adaptive Approach for Implementing RTOS in Hardware”
  • Kentaro Matsui, Hideki Takase, Kazuyoshi Takagi and Naofumi Takagi:
    “Core State Aware Slack Gathering Scheduling for Embedded Real-Time Systems”
  • Taiki Yano, Hideki Takase, Kazuyoshi Takagi and Naofumi Takagi:
    “A motion planning method for mobile robot considering rotational motion in area coverage task”
  • Toshiyuki Kantake and Midori Sugaya:
    “Power consumption reduction method by classifying individual differences using machine learning”
  • Ikuta Tanigawa, Kenji Hisazumi, Nobuhiko Ogura, Midori Sugaya, Harumi Watanabe and Akira Fukuda:
    “RTCOP: Context-Oriented Programming Framework for Applying to Embedded Software based on C++”