Technical Program

Overview

DAY 1 (Nov 1)

  • Opening
  • Keynote, Invited talk, and Technical oral/poster sessions
  • Cultural exchange event by the student committee

DAY 2 (Nov 2)

  • Keynote, Invited talk, and Technical oral/poster sessions
  • Banquet

DAY 3 (Nov. 3)

  • Global PBL (Robot challenge workshop)
  • Invited talk

DAY 4 (Nov. 4)

  • Global PBL (Robot challenge workshop)
  • Presentation, Invited talk, and closing ceremony

TimeTable (final)

DAY 1 (Nov 1)

Time
9:30 – 10:00Opening (30min)

– Talk by Assoc. Prof. Dr. Tanit Chalermyanont
– Guidance from Organizing Committee

Chair: Harumi Watanabe (Tokai University)
10:00 – 11:00Keynote I (60min)
Assoc. Prof. Ts. Dr. Wan Zuha Wan Hasan

Chair: Nattha Jindapetch (Prince of Songkla University)
11:00 – 11:30 Break
11:30 – 12:20Invited Talk I (50min)
Kenji Hiranabe

Chair: Kenji Hisazumi (Kyushu University)
12:20 – 13:30 Lunch break
13:30 – 15:10 Technical Oral Session I (100min)
Chair: Apidet Booranawong (Prince of Songkla University)
and Yasutaka Wada (Meisei University)
15:10 – 15:30Break
15:30 – 16:30Technical Poster Session I (60min)
NightCultural Exchange Event by Student Committee

DAY 2 (Nov 2)

Time
10:00 – 11:00Keynote II (60min)
Prof. Dr. Hiroaki Takada

Chair: Hideki Takase (Kyoto University)
11:00 – 11:30Break
11:30 – 12:20Invited Talk II (50min)
Assistant Professor Dr. Supachai Vorapojpisut

Chair: Kosin Chamnongthai (KMUTT)
12:20 – 13:30Lunch Break
13:30 – 15:05Technical Oral Session II (95min)

Chair: Takeshi Ohkawa (Tokai University)
and Apidet Booranawong (Prince of Songkla University)
15:05 – 15:30Break
15:30 – 16:30Technical Poster Session II (60min)
16:30 – 18:00Break
18:00 – 20:00Banquet (Award Ceremony)
 Poolside

DAY 3 (Nov 3)

Time
9:00 – 18:00Global PBL
Robot Challenge

DAY 4 (Nov 4)

Time
9:00 – 16:30Global PBL
Robot Challenge
16:30 – 17:30Invited Talk III (60 min)
Takao Futagami
17:30 – 18:00Closing

Details of Technical Sessions

Technical Oral Session I

Day 1 (Nov 1) 13:30-15:10 @ Room A

Chair: Apidet Booranawong (Prince of Songkla University) and Yasutaka Wada (Meisei University)

13:30 –
13:55
Regular Paper
(1)
Marut Raksa, Kiattisak Sengchuai, Anuwat Prasertsit and Nattha Jindapetch,
“An FPGA Implementation of ANN-Based
Stator Winding Faults Detection
in Three-Phase Induction Motors”
13:55 –
14:20
Regular Paper
(2)
Hiromasa Inoki, Kenji Hisazumi, Takahiro Ando,
Tsuneo Nakanishi and Akira Fukuda,
“Toward the Application of Uncertainty Handling Methods to the Continuous Development”
14:20 –
14:35
Extended Abstract of ESS
(20)
Koji Hashimoto, Haruka Yoshino and Vasily Moshnyaga,
“Development of Human Fall Detection System using Doppler Sensor and Machine Learning Technique”
14:35 –
14:50
Extended Abstract of ESS
(21)
Ikuta Tanigawa, Harumi Watanabe, Nobuhiro Ohe,
Mikiko Sato, Nobuhiko Ogura, Takeshi Ohkawa,
Kenji Hisazumi and Akira Fukuda,
“IoT Educational System on Mixed Reality Environments with Context-Oriented Programming”
14:50 –
15:00
WIP Paper
(23)
Mirai Niki, Yoshiki Yamaguchi and Toshiyuki Amagasa,
“FPGA-based SPARQL query acceleration”
15:00 – 15:10WIP Paper
(24)
Yoschanin Sasiwat, Nattha Jindapetch, Dujdow Buranapanichkit and Apidet Booranawong,
“Effects of Human Presence and Movement on RSSI Levels in an Indoor Wireless Network”

Technical Oral Session II

Day 2 (Nov 2) 13:30-15:05 @ Room A

Chair: Takeshi Ohkawa (Tokai University) and Apidet Booranawong (Prince of Songkla University)

13:30 – 13:55Regular Paper
(3)
Hidetoshi Yugen, Hideki Takase,
Kazuyoshi Takagi and Naofumi Takagi,
“A functionality expansion of the lightweight runtime environment mROS for the user defined message types”
13:55-14:20Regular Paper
(4)
Feng Peng, Panadda Solod, Masami Ikura and Nattha Jindapetch,
“A Convolutional Neural Network IP Multiplexing Structure on FPGA”
14:20 – 14:35
Extended Abstract of ESS
(22)
Yuji Nagaoka and Yoshiki Yamaguchi,
“FPGA-based low latency framework for Vehicle-to-Vehicle wireless communication”
14:35 – 14:45WIP Paper
(25)
Pitchakron Thippun, Dujdow Buranapanichkit and Apidet Booranawong,
“An Experimental Study of Dynamic Capabilities in Wireless Body Area Network”
14:45 – 14:55
WIP Paper
(26)
Jerawat Sopajarn, Apidet Booranawong,
Pakpoom Hoyingcharoen and Nattha Jindapetch,
“A Study of IEEE 802.11 Vehicle to Vehicle communication for Intelligent Transport System”
14:55-15:05
WIP Paper
(27)
Yasutaka Wada, Ken’Ya Onai and Musashi Aoto,
“Towards Energy-Efficient Neural Network Training on the Cloud for Effective Inference on IoT/Edge Devices”

Technical Poster Session I

Day 1 (Nov 1) 15:30-16:30 @ Room B (Back half of Room A)

  • (5) Tatsuya Yamada, “A study on a duplexing method of access control tables for memory regions”
  • (6) Nur Liyana Aqmar Kamal Ariffin, Wan Zuha Wan Hasan, Hafiz Rashidi Ramli, Nur Afiqah Ariffin and Alireza Ahmadi, “Analysis of YOLOV3 Data Training for Object Detection & Recognition System through a Robotic Research Platform, Human Support Robot (HSR)”
  • (7) Nur Afiqah Ariffin, Siti Anom Ahmad, Wan Zuha Wan Hassan, Hafiz Rashidi Ramli, Nur Liyana Aqmar Kamal Ariffin and Alireza Ahmadi, “Development of Closed Loop Feedback Electromyography Controlled Artificial Hand”
  • (8) Kotori Hieda, Kenji Hisazumi and Hirofumi Yagawa, “code2vec for C: The Acquisition Method of Distributed Representation of the C Language with The TF-IDF Method”
  • (9) Shoji Miyanaga, “Simulation Environment for IoT Sytem Quality”
  • (10) Thi Thi Shein, Makoto Imamura and Sutheera Puntheeranurak, “Significant Place Discovery from Taxi Trajectory Data”
  • (11) Azusa Yamauchi, Syouta Tatemichi, Thi Thi Shein and Makoto Imamura, “Interactive Tourism Information Recommendation System Using Multi-layered Concept Network”
  • (12) Yudai Iimura, Masahiro Terada, Thi Thi Shein and Makoto Imamura, “Evaluation of an Exercise Training Support System Based on Guidance Generation Method Using Joint Vector Model”
  • (13) Miyazaki Ryogo and Hakaru Tamukoh, “Construction and verification of person tracking system in autonomous robot for education”
  • (14) Fumitaka Hatsuhara and Masafumi Miwa, “Construction of general-purpose HiLS for Development of Large Sized Multi-copter”

Technical Poster Session II

Day 2 (Nov 2) 15:30-16:30 @ Room B (
Back half of Room A)

  • (15) Yutaro Ishida and Hakaru Tamukoh, “High-Level Synthesis System to Integrate SoC and ROS”
  • (16) Katsuya Matsubara, Ren Morita and Shoji Suzuki, “A Study of Optimizing Inter-node Communication with an IPC-based DDS Implementation in ROS2”
  • (17) Hiroi Imanishi, Hideki Takase, Kazuyoshi Takagi and Naofumi Takagi, “Supporting TOPPERS/ASP3 Kernel to mROS to Improve its Capability”
  • (18) Alireza Ahmadi, Wan Zuha Wan Hasan, Hafiz Rashidi Ramli, Nur Liyana Aqmar Kamal Ariffin and Nur Afiqah Ariffin, “An Investigation of Telegram Technique for Remote Communicating of Human Support Robot Application”
  • (19) Mana Tabei, Mikiko Sato, Takeshi Ohkawa, Harumi Watanabe and Ikuta Tanigawa, “An Experimental Mixed Reality System for IoT Testing”
  • (23) Mirai Niki, Yoshiki Yamaguchi and Toshiyuki Amagasa, “FPGA-based SPARQL query acceleration”
  • (27) Yasutaka Wada, Ken’Ya Onai and Musashi Aoto,
    “Towards Energy-Efficient Neural Network Training on the Cloud for Effective Inference on IoT/Edge Devices”
  • (28) Chinatsu Yamamoto, Ikuta Tanigawa, Takeshi Ohkawa, Mikiko Sato and Harumi Watanabe, “An Experiment of Mixed Reality Environments for Layer Interaction Diagram Based on Context-Oriented Programming”
  • (29) Shunya Araki, Kaito Sasaki, Hiroki Furusho and Tsuneo Nakanishi, “A Bike Simulator with the Eye Tracking HMD”
  • (30) Shiraiwa Genki, Peeraya Sripian and Midori Sugaya, “Verification of the support effect of robots that voice-casting for individual students”
  • (31) Shotaro Tayama, Takeshi Ohkawa, Mikiko Sato, Nobuhiro Ohe and Harumi Watanabe, “Simple Algorithm of Lane Detection for Tiny Robot Car by Single Horizontal Line Search of Camera Image”
  • (32) Sannomiya Natsuho and Midori Sugaya, “Improvement of methods for reducing power consumption by considering individual differences of multiple robots.”